Responsive Web Tasarım Anlayışı Nedir?

Responsive Web Tasarım Anlayışı Nedir?
Yazar

Responsive web tasarım, uyumlu ve duyarlı web tasarım anlamına gelmektedir. Son zamanlarda ismini sıklıkla her yerde duyduğumuz bu web tasarımın şekli ilk olarak 2010 yılında ortaya çıkmış olup, ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada da popüler olmuştur.

Responsive tasarım, web sitesine  mobil ve tablet cihazlardan giriş yapıldığında site içinde bulunan resim, yazı gibi içeriklerin ekran genişliğine göre yeniden şekillenerek ekrana tam sığması ile oluşur. Geneldedesktop, tablet ve mobil olmak üzere 3 kademeli şekilde hazırlanır.

Bildiğiniz gibi web sitelerine mobil ve ya tabletten girildiğinde ziyaretçiler siteyi gezmede zorluk yaşarlar.Resposive tasarım da bunu ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır. Ziyaretçilerin giriş yaptıkları siteler responsive tasarıma sahip değilse, bakmak istedikleri alanı zoom yaparak sadece bir kısmını görüntüleyebilmektedir. Kişiler site menülerini gezmekte zorluk çekerler ve menüleri mobil uyumluolmadığı için de genelde gitmek istedikleri linki bulamayabilirler. Ayrıca sitelerde seo da oldukça önemli bir konudur.

Responsive sitelere mobil cihazlardan giriş yapıldığında menüler şekil değiştirir. Genelde üstten açılarak kullanımı kolay hale getirir.İmajlar ve fontlar alt alta sıralanarak ekranda zoom yapmaya gerek duymadan kolaylıkla okunur.

Bazen mobil cihazlardan giriş yapıldığında önem derecesi düşük içerikler gizlenir ve ziyaretçiye yalnız sayfa ile ilgili önemli bilgiler yalın halde gösterilir.

Responsive sitelerin arama motorlarında çokça rağbet görmektedir. Bir sayfanın arama motorlarında hem kendi adı hem de .Com gibi değişik Sub domain altında bir mobil versiyonun olması daha da uygun bulunabilmektedir. Bunun nedeni ise mobilden girişlerde yapılan aramalarda genelde arama motorları sayfanın mobil uyumluluğuna dikkat etmeden sonuçları sıralamaktadır. Adtorium.com olarak başta responsive web tasarımı olmak üzere birçok alanda sizlere kaliteli hizmetler sunmaktayız.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir