Kurumsal Kimliğin Firmalar İçin Önemi Nedir?

Kurumsal Kimliğin Firmalar İçin Önemi Nedir?
Yazar

Kurumsal Kimlik

Adından da anlaşılacağı üzere kurumsal kimlik bir firmanın, şirketin, kurumun, kuruluşun, oluşumun, vakfın ya da topluluğun kimliğidir. Kurumsal kimlik şirketlerin dış dünyaya açılan kapısı niteliğindedir. Çünkü kurumsal kimlik, şirketin duruşunu, prensiplerini, hayallerini, amaçlarını ve fikirlerini temsil eder. Bu açıdan kurumsal kimlikler oluşturulurken tasarıma gereken en büyük önem verilmeli ve hatta alanında uzmanlaşmış profesyonel kişilerden yardım alınmalıdır.

Kurumsal Kimlik | Kurumsal Prestij

Şirketin e-postalarından ortaya koyulan ürüne kadar bir çok alanda kullanılacak olan bu kurumsal kimliğin değiştirilmesi her ne kadar mümkün olsa da çok sık değiştirilen bir kurumsal kimlik kullanıcısına müşteri gözünde prestij ve saygınlık düşüşü olarak geri dönecektir. İyi tasarlanmış ve müşterileri tarafından benimsenmiş bir kurumsal kimlik şirketlere müşteri gözünde saygınlık, güven ve prestij kazandırır. Bu açıdan kurumsal kimlikler oluşturulurken şirketi en iyi yansıtacak şekilde tasarlanması önemlidir.

Fikirler

Şirketin fikirlerini yansıtan bir logo tasarımı kurumsal kimlik oluşturmanın ilk basamağıdır. Şirketi her yönüyle temsil eden bir logo şirketin müşterileri tarafından tanınmasında ana etkendir. Şirketin müşterilerine iletmek istediği mesajı sade ve anlaşılır bir biçimde ulaştırması adına oluşturulacak olan bir slogan kurumsal kimliği oluşturan etkenlerden birisidir. Şirketin logosunun yanı sıra şirkete ait bir slogan da kurumsal kimliği oluşturan yapı taşlarından biridir. Akılda kalıcı ve sade bir slogan müşterilerin gözünde her zaman daha iyidir. Müşterilerin şirketle ilgili dikkat ettikleri şeylerin başında logunun ardından hiç şüphesiz slogan gelmektedir.

Kurumsal Kimlik | Kurumsal Saygınlık

Şirketin müşterileri nezdinde saygınlığını arttırmak amacıyla üretilen kurumsal kimlikler şirketlerin müşterilerine ulaşmalarında da büyük rol oynar. Şirkete ait renklerin ve şirkete ait bir yazı tipinin olması oluşturulacak kurumsal kimliği şirkete ait kılar. Bu açıdan kurumsal kimlikler tasarlanırken özgünlük ön planda olmalıdır.

 

Kurumsal kimliğiniz için çalışacağınız firmanın kalitesi, kurumsal kimlik oluşturma sürecinde oldukça önemlidir. Bu yüzden grafik tasarımı veya web tasarımı gibi konularda Adtorium’u tercih edebilirsiniz.

Kurumsal Tarz

Milyonlarca insanı düşünün. Her birinin tipi, konuşma şekli, el hareketleri, mimikleri, giyim tarzı, kullandığı parfüm, saç şekli birbirinden farklıdır. Herkes kendi tarzını yansıtır. Kişinin tarzı ne kadar farklı ve dikkat çekiciyse, o oranda karşısındakinin ilgisi çekmeyi başarır. Bunun sonucunda da çevresindekiler de o kişiyle iletişime geçme isteği uyanır. Öyle değil mi?

Kurumsal kimlik de bundan pek farklı değildir. Kurumsal kimlik; pazarlamada bir kurumun, duruşunu ve davranışlarını temsil etme biçimlerinin tümüne verilen addır. Kurumun kendini ifade etme şeklidir. Tıpkı bireylerde olduğu gibi, bir kurumun hedef kitlesiyle iletişime geçebilmesi, onların dikkatini çekebilmesi için sonsuz büyük önem taşır.

Kurumsal kimlik oluşturan ana öğeler nelerdir?

1 – Logo & Slogan

Logo tasarımı ve slogan bir kurumsal kimliğin oluşumundaki en önemli iki öğedir. Tüketicinin bir markayla ilgili ilk dikkatini çeken öğe o markanın logosudur. Ardından okuduğu slogan. Sadece birkaç kelimeden oluşan bir slogan, markanın yaptığı iş ve sundukları hakkında pek çok ipucuverebilir. Bu nedenle hayli önemlidir.

2 – Kurumsal Renk ve Font

Kurumsal renkler ve fontlar bir markanın gölgesi gibidir, markayı olduğuher yerde takip eder. Kurumsal web-siteleri, resmi evraklar, zarflar, kartvizitler, dosyalar vb. her yerde onların izi ve yansımaları mutlaka vardır, bu nedenle seçerken çok dikkat edilmesi gerekir. Her kurumsal renk mutlaka belli bir fikri temsil ediyor olmalıdır. Kurumsal renkler bir nevi müşterilerinize vermek istediğiniz mesajların, duyguların sembolü olmalıdır. Pozitif duygular uyandırmalı, ürünlerinizi satın almayayönlendirmelidir.

3 – Kurumsal Kimlik Kitabı

Bir kurumsal kimlik kitabı, markanın kurumsal kimliğinin klavuzudur. Bu nedenle son derece önemlidir. Kitaba bakan yabancı biri, markanızın kurumsal kimliğinin nasıl kullanılması gerektiğini kolayca anlamalıdır. Kurumsal kimliğin net olması kadar, korunması da önemlidir. Sürekliliğin sağlanması için de tüm altın kurallar bu kitabın içinde yer alır. Kullanılmasıgereken renkler, asla kullanılmaması gereken renkler fontlar vb.

4 – Kartvizit

Bir kartvizit, kurumsal bir mini sunum özelliği taşır. Bir kartvizit bir kişi veya firmayla ilgili karşı tarafın ihtiyaç duyabileceği tüm bilgileri taşır. Geçmiş yıllarda kartvizitler sadece dikdörtgen ve belli standartlarda üretilirken, günümüzde önemli bir reklam aracıdır. Şekli, rengi, kağıdınkalınlığı, tasarımın orjinalliği henüz markanızla yeni tanışmış birine pekçok fikir verip, pek çok mesaj geçirebilir.

5 – Antetli Kağıtlar, Zarflar, Dosyalar, CD’ler…

Antetli kağıtlar, kurumsal kimliğinizi destekleyen belgelerden biridir. Firmanızın tüm kurumsal bilgilerinin de üzerinde basılı olarak yer aldığı kağıtlardır. Mevcut ve potansiyel müşterilerinizle paylaştığınız her türlü yazılı belgede antetli kağıt, antetli zarflar, dosyalar kullanılması; kurumsal kimliğinizin, tarzınızın karşı tarafa yansımasında önemli rol oynar.

6 – Diğer

• Muhasebe dökümanları (Sürekli form, Fatura, İrsaliye, Makbuz)
• Şirket giyim kuralları
• E-mail tasarımı
• Araç tasarımları
• Bina cephesi giydirme
• Gazete, dergi, gibi tanıtım materyalleri tasarım kuralları
• Ambalaj kağıdı
• Promosyon malzemeleri
• Takvim

Sonsöz

Kurumsal kimlik öğeleri 4-5 madde ile sınırlı değildir. Her markanın kendi ihtiyacına göre çoğaltılabilir. Önemli olan markaların, ihtiyaçlarını doğru belirlemesi ve marka hayatının her alanında kurumsal kimlik kitabının klavuzluğunda ilerlemesidir. Aksi halde tüketicinin zihninde markanızlailgili net bir fikir değil, kafası karışık bir kimlik yer alır.


İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir